BARTHOLİN WORD KATATER

Bartholin Kisti Nedir?

Genel olarak içi sıvı dolu keseciklere kist denir ve genellikle zararsızdırlar. Barholin kisti vajinanın girişinde, Bartholin bezlerinden köken alan küçük bir kisttir.

 

Bartholin kisti ameliyatı (balonlu kateter yerleştirilmesi)

 

Bu işlem kist veya abse sıvısını boşaltmak ve gelecekte birikebilecek sıvının da boşalması için bir yol oluşturmak için gerçekleştirilir. Açıklığın yüzeyi yeni hücrelerle kaplanır fakat yol açık kalır.

 

Balonlu kateter yerleştirilmesi ayaktan yapılır yani bu işlem için gece hastanede yatmanıza gerek yoktur. Lokal anestezi (uyuşturma) ile veya genel anestezi altında (bayıltılarak) yapılabilir.

 

Balonlu kateter yerleştirilmesi sırasında abse veya kist duvarına küçük bir kesi yapılır ve sıvı boşaltılır. Word kateteri de denilen özel tasarlanmış balonlu bir kateter (ucunda küçük, şişirilebilen bir balon olan ince, plastik bir tüp) içi boşaltılmış abse veya kiste kesinin içinden yerleştirilir. 

 

Sonra balon az miktarda sıvı ile şişirilir. Bu balonun büyüklüğünü artırır ve böylelikle balon kist veya abseyi doldurabilir. Eğer acı hissederseniz basıncı azaltmak için bir miktar sıvı geri alınabilir.

 

Kesiyi kısmen kapatmak ve balonlu kateteri kistin içinde tutmak için dikiş atılabilir.

 

Kateter etrafında yeni hücreler oluşurken kesinin içinde kalmaya devam eder. Bu yaranın yüzeyini iyileştirir ancak çıkış yolu açık kalır. Bunun oluşması yaklaşık 4 haftayı bulur ancak bazı vakalarda daha uzun sürebilir. İyileşme sonrası balon boşaltılır ve kateter çıkarılır.

 

Birkaç küçük çalışmada balonlu kateter yerleştirilmesi sonrası kadınların %83-97’sinin iyileştiği ve kist veya absenin tekrar oluşmadığı bildirilmiştir.